Moderné plastové stoličky EAMES v interiéri

Moderné plastové stoličky EAMES v interiéri

Moderné plastové stoličky EAMES v interiéri

Pamätáte si keď ste si počas štúdií na výške dávala v miestnom bufete párok s horčicou? Plastové stoličky, ktoré tam mali, boli symbolom lacnosti, perfektne se hodili k tým pár zašpineným robotníkom, čo obedovali kúsok vedľa Vás. A Vy jste si už vtedy hovorila, že keď doštudujete a zaobstaráte si svoj vlastný krásny domov, tak plastové stoličky si nekúpite ani na záhradu, nieto do interiéru. Vidíte, aká škoda. Bez plastových stoličiek totiž nebudete IN :)

Chceme Vám dnes ukázať také, které nielen že se do interiéru nádherne hodia, ale dokonca sú symbolom designu, luxusu a sú skrátka šik. Na internete ich nájdete pod mnohými menami, v Taliansku kde vznikli se im hovorí Eames. Na Slovensku sa ujal názov Modena, Enzo, či divne znejúca Cinkla.

Moderné plastové stoličky Eames či Modena nie sú ovšem tým z bufetu podobné ani vzdialene. Plastová je iba sedacia časť, nohy sú drevené, bukové, spojené designovými kovovými prútmi v čiernej farbe. Tým stolička získáva na trvanlivosti a vďaka tvaru sedacej škrupiny rovnako na pohodlí. Popularita stoličky Eames zapríčinila vznik celej škály farieb od pôvodnej bielej, cez tyrkysovú, červenú, žltú či zelenú až po tmavo šedú a čiernu. Naviac tento úspešný design podporil vznik dalších variácií, založených na kombinácii masívnych drevených nôh a pružného plastového sedáku v menej či viac vydarených tvaroch. Novinkou potom sú transparentné plastové stoličky Ice, ktoré k masivnym nožkám kombinujú sedák z priehľadného polykarbonátu. Možno máte dojem, že ani moderné stoličky v kombinácii plastu a dreva, proste nemôžete dať do Vášho interiéru. Pretože Váš interiér je príliš biely, tmavý, klasický, moderný, industriálny, prírodny s drevom, v provensálskom duchu... Budete se diviť, ale všade tam sa táto plastová stolička hodí. Pozrite sa s nami.

Začneme jednoducho - svetlým moderným interiérom, kde prevláda chladná, výrazná kombinácia čiernej a bielej farby. Tam by ste asi čakali, že stolička pasovať bude. Minimálne preto, že je rovnako biela.

Druhý príklad už je prekvapivejší. Čakali by ste že sa tak krásne bude hodiť plastová stolička k masivnemu drevu v ľahko rustikálnych farbách a masívnej drevenej podlahe? Biela farba stoličky Modena v tomto prípade umožňuje aby vynikli doplnky v zelenej a zlatej farbe. Z nášho pohľadu tu bytový architekt odviedol dobrú prácu, keď spojil zdanlivo nespojiteľné prvky ako masívny výrazný stôl s jemnou plastovou stoličkou a celé to doplnil farbou. Zelená spolu s farbou masivneho dreva a bielou vyvoláva pocit čistej, neporušenej prírody, radosti a pohody. Cítite i Vy tu pozitívnu energiu, ktorá z tohoto interiéru sála? Aký je to rozdiel oproti prvému príkladu. Pri ňom stačilo použiť čiernu, šedú a bielu, zdôrazniť priame línie, použiť čiernobiele doplnky a celkový pocit bol hneď iný. Akcent na design, luxus, jednoduchosť. Vyjadrenie osobnosti majiteľa tejto jedálne. Áno, jedna stolička, dva štýly. Či u Vás zvíťazí priamočiary design, alebo pozitívna energia prírody, je samozrejme na Vás a Vašom vkuse.

Samozrejme nezostaneme len pri týchto dvoch príkladoch. Interiér kde prevláda biela farba je možné rozveseliť i inak než zeleným obrazom. Plastová stolička Enzo s drevenými nohami dáva priestor pre originálnejšie riešenia. Čo použiť rôzne farby tejto stoličky, ktoré rozbijú tak trochu fádny dojem z bielej farby a celej jedálni dodajú pozitivnu energiu a pocit domova? A všimli ste si v prvom prípade, ako krásne sa hodí plast k starému, drevenému stolu, ktorý ste si doniesli z bazáru, obrúsili, opravili a teraz tvorí majestátnu historizujúcu súčasť Vášho domova? Spojenie starého s novým, moderného s vintage, prelínanie budúcnosti a minulosti. Jedáleň, kde si podávajú ruky história a budúcnosť. Patríte do nej aj Vy?

Samozrejme nie je nutné to s farbami preháňať. Veľmi úspešná kombinácia bude napríklad biela s oranžovou. Obzvlášť keď stoličku posadíte k bielemu stolu do interiéru, kde prevláda biela a šedá farba. Zistíte, že výrazná farba časti stoličiek potom celý fádny moderný interiér zmení na príjemne súčastný domov.

Predstavte si teraz na chvíľu pri týchto troch stoloch nejakú klasickú tmavú orechovú stoličku a uznajte, že proste toto je lepšie. Omnoho lepšie. :) Toto je proste stolička Eames, alebo tiež obľúbená dizajnová plastová stolička Modena.

Ďalšou možnosťou je napríklad moderná tyrkysová. Táto farba sa objavila ako módny trend posledného roku a veríme, že mnoho žien teraz intenzívne pátra po tyrkysových kabelkách, lodičkách, kupuje rafinované tyrkysové topy... tak prečo nie tyrkysovú stoličku? Pretože Vás nenapadlo že taká existuje? Tak se pozrite ako jej to pristane :)

Ako spolu s moderným interiérom, tak v kombinácii s klasicky pôsobiacou komodou je výsledok na jednotku. Pri prvej fotke naviac vidíte ďalšiu verziu slávnej stoličky Modena, stoličku s kovovými designovými nôžkami Time. Táto verzia sa samozrejme viac hodí k stolu, kde sú rovnako chromované nohy. Pri stole s drevenými nohami by sme mali byť pri použití opatrnejší. Pretože záleží aj na celkovom ladení obývacej izby či jedálne.

Ďalší príklad úspešnej práce designéra je ťažký, masívny dubový stôl spolu s plastovou stoličkou Eames v svetlo šedej farbe. Tu farba stoličky rezonuje s ďalšími dekoráciami a doplnkami, necháva vyniknúť kráse masívneho dreva stola, neprehlušuje ho, len jemne dopĺňa. Pár decentných farebných doplnkov v zelených tónoch a máme ďalší námet k rekonštrukcii svojho domova.
Táto kombinácia poteší najmä ľudí citlivých, milujúcich jemnosť, prírodu, esoteriku, klasickú hudbu a teplom domova prežiarené kompozície.

Naopak pre ľudí vyznávajúcich výrazný design, techniku či studené tóny máme ďalší námet. Tmavo šedý až šedo-modrý sedák desinovej stoličky Modena, spolu s výrazne šedo-čiernou stenou a stolom hovorí o jedinečnosti majiteľa tohto interiéru. Hodí sa k mladému dynamickému biznismenovi, ktorý chce viac než iba pekný interiér. Chce výnimočný interiér. Tak výnimočný ako je on sám. A čo by to bolo za úspešného muža, keby nemal i svoju vínnu pivnicu? Pochopiteľne v modernej a nevšednej kombinácii dreva a čiernej farby. Ako inak, než s nadčasovou plastovou stoličkou.

Jej výhodou tu bude i to, že prípadné kvapnuté víno sa ľahko zotrie, kdežto z čalúnenej stoličky už by sme ho asi nedostali. To je aj jeden z dôvodov, prečo si tieto stoličky obstarávajú mladé páry s deťmi do svojich moderných domácností.

Ako ste spoznali, doba kedy plasty patrili len do lacných staničných bufetov je dávno preč. Designové stoličky z plastu a dreva znesú kombinovanie s takmer akýmkoľvek interiérem. V jednom dajú vyniknúť jemným detailom dreva, harmónii a teplu domova, v druhom podporia akcent na design, luxus a modernosť. Záleží iba na Vás, Vašej kreativite a na túžbe meniť zaužívané štýly a tradície. Skúste to. A potom nám pošlite fotku ako sa interiér podaril Vám. Budete rýchlejší než naši bytoví architekti? Držíme Vám palce.

Ing. Jaroslav Leuko
C.E.O.
Bývaj s Nami.SK

Chcem dostávať aktuálnu ponuku mailom
Prihlásiť e-mail