Keď sa šetrí miestom

Keď sa šetrí miestom

Keď sa šetrí miestom

Posteľ je kus nábytku, ktorý vo svojej histórii prešiel veľkými zmenami a vývojom. V dávnych dobách stačila ľuďom na spanie rovná plocha vystlaná prírodnými materiálmi ako bolo seno, palmové listy, kožušiny či iné. Postupom času si ľudia začali uvedomovať nástrahy vyplývajúce zo spania na zemi a kvôli vode, škodcom či chorobám začali svoje postele vytvárať na vyzdvihnutých plochách.

Neskôr v časoch egyptských panovníkov ľudia svoje postele zdokonalili, na ich výrobu začali okrem kameňa používať i drevo a kov. Postele mali vysoké rošty, na ktoré sa vystupovalo schodíkmi. Na posteliach mali okrem látkových prikrývok i podhlavníky či vankúše a okolo postelí viseli závesy. Elita egyptskej spoločnosti ako napríklad faraóni či kráľovné mali svoje drevené postele dokonca niekedy aj pozlátené.

Nie každý mal však svoj príbytok veľký ako faraón. Preto sa ľudia od nepamäti zaoberali tým ako šetriť priestorom vo svojom príbytku. Keďže posteľ je kus nábytku, ktorý zaberá dosť miesta, obzvlášť manželská posteľ, v priebehu jej vývoja vzniklo mnoho nápadov na jej uskladnenie v čase kedy sa nevyužíva. Tu je niekoľko z nich.

Krabicová posteľ

Ide po posteľ v tvare veľkej krabice s drevenou strechou v obdĺžnikovom tvare, ktorú je možné otvoriť v prednej strane s dvomi posuvnými panelmi alebo roletami. Tento druh postele je využívaný i v našej dobe, najmä chatármi v Škótsku.

Holandská skriňová posteľ

Do konca 19. storočia boli v Holandsku bežne používané skriňové postele a to najmä v poľnohospodárskych usadlostiach v prírode. Išlo o postele, ktoré boli od zvyšku miestnosti delené dverami alebo závesom. Jednou z výhod postelí v skrini bolo, že i keď boli zvyčajne zabudované do obývacej izby, po zatvorení dvier na skrini boli dokonale oddelené od zvyšku miestnosti, takže oddelená spálňa už bola pre majiteľov takejto postele zbytočná. Druhou a hlavnou výhodou bolo, že počas zimy sa malá oblasť lôžka pomerne rýchlo vyhriala telesným teplom. To znamenalo, že majitelia postele v noci nemuseli vôbec používať kachle.

Poschodová posteľ

Tento typ postele bol v počiatkoch tvorený kovovým pilierom, na ktorom boli pripevnené dva či tri rámy postele. Často bol tento pilier len na jednej strane postele a na druhej strane boli rámy postele upevnené o stenu.

Povaha poschodovej postele umožňuje dvom či viacerým osobám spať v jednej miestnosti, zatiaľ čo zvyšok podlahovej plochy je možné efektívne využívať pre iné aktivity.

Vlastnosti poschodových postelí ich predurčili na používanie v miestach s obmedzenou podlahovou plochou ako sú napríklad lode, väzenské cely, ubytovne, školské či iné zariadenia.

Táborová posteľ

Táborová posteľ je malé prenosné a veľmi ľahké lôžko používané v situáciach, kde nie je možné použiť väčší počet stálych lôžok. I keď lôžko nie je veľmi vzhľadné či pohodlné, jeho hlavnou výhodou je jeho kompaktnosť a prenosnosť. Skladacie lôžka sú zvyčajne používané v armáde v mimoriadnych situáciach, keď je potrebné rýchlo poskytnúť ubytovanie pre obete.

Spacie lôžka sú spravidla tvorené z kovového rámu alebo ľahkého dreva pokryté plátnom či kovovou mriežkou.

Podobný princíp rozkladu ako funguje pri táborových posteliach, je využívaný aj pri niektorých typoch sedačiek. Môže ísť o dvojsedáky, trojsedáky i rohové sedačky.

Dnešné poschodové postele sú bežne podporované štyrmi stĺpmi, každý na jednom rohu postele. Pre vylezenie na hornú postel sa využíva rebrík či schody. Horná časť postele býva obklopená zábradlím aby sa zabránilo vypadnutiu z postele. Okrem úspory priestoru tieto postele plnia i iné úlohy, napr. slúžia ako hrací či študentský kútik.

Sklápacia posteľ

Sklápacie postele sa niekedy nazývajú aj Murphyho postele podľa vynálezcu, ktorý si ich dal ako prvý patentovať. Podľa legendy mu táto myšlienka napadla preto, lebo žil v jednoizbovom byte v San Franciscu, a podľa morálneho kódexu tej doby (okolo r. 1900) bol odsudzovaný vstup ženy do mužskej spálne. Keďže chcel aby ho ženy v jeho byte navštevovali, vymyslel posteľ, ktorá sa po zložení zmení na skriňu a premení tak spálňu na salón, ktorý môžu ženy navštevovať.

Postele tohto typu sú veľmi populárne v malých domoch, bytoch, hoteloch, mobilných domoch a univerzitných internátoch. V posledných rokoch sa do sklápacích jednotiek zabudovávajú možnosti, ako sú osvetlenie, úložné skrinky či kancelárske komponenty.

Celú ponuku sklápacích postelí eshopu Bývaj s nami.sk si môžete pozrieť TU.

Novinkou v našej ponuke sklápacích postelí sú sklápacie postele KOMPROT PRO. Na výber sú rôzne rozmery postelí so spacou plochou od 90x200cm po 140x200cm, v piatich farebných prevedeniach. Systém sklápania postelí KOMFORT PRO je zobrazený v nasledujúcom videu.

Sklápacie postele KOMFORT PRO

Chcem dostávať aktuálnu ponuku mailom
Prihlásiť e-mail