Hojdacie kreslá

Hojdacie kreslá

Hojdacie kreslá

Hojdacie kreslo je špecifický tip kresla, ku ktorému sú zospodu pripojené dva zakrivené pásy. Vďaka nim je na kresle možné presúvať pri sedení svoju váhu pomocou predklonenia alebo pomocou zatlačenia nohami, čo spôsobí hojdanie.

Za autora tohto vynálezu bol dlhú dobu považovaný americký vynálezca Benjamin Franklin. Mnohí historici však vynález hojdacieho kresla dátujú do prvej polovice 18. storočia, kedy bol Benjamin Franklin len dieťa, a preto nie je jeho autorstvo isté.

Hojdacie kreslá sa v začiatkoch, okolo roku 1725 používali v Severnej Amerike ako odpočinkové záhradné stoličky vyrobené z dreva. Neskôr, v polovici 18. storočia sa tento hojdacie kreslá začali používať v Anglicku ako prútený výrobok. Slávne a obľúbené boli predovšetkým pre ich umeleckosť a kreatívny dizajn.

Skutočný rozmach však hojdacie kreslá zažili za vlády prezidenta Johna F Kennedyho. Kennedy trpel chronickými problémami s chrbtom. Jeho lekár mu ako formu liečenia predpísal plávanie a používanie hojdacieho kresla. Prezident sa kreslu tešil natoľko, že ho v roku 1961 vzal so sebou na palubu Air Force One, keď cestoval po celej krajine a neskôr po svete. Na základe tejto skúsenosti kúpil hojdacie kreslá a venoval ich ako darčeky svojej rodine, priateľom i hlavám štátov. Kenedyho hojdacie kreslo je umiestnené v múzeu a je neustále vyhľadávané pamätníkmi.

Hojdacie kreslá často využívajú rodičia pre jeho upokojujúce účinky. Je preukázané, že tento jemný kývavý pohyb zabezpečí rýchlejší nástup spánku dieťaťa a častokrát i rodiča, než keby zaspávali v nehybnom stave. Pohyb napodobňuje proces uspávania dieťaťa v náručí jeho rodiča. Aby nebolo potrebné držať dieťa pri uspávaní celý čas v náručí, vynálezcovia vymysleli kolísky a neskôr i spojenie hojdacieho kresla a kolísky, ktoré zabezpečí dieťaťu spánok a rodičovi požadovaný odpočinok. Upokojujúce hojdanie využili i tvorcovia hračiek pri výrobe nápaditých noviniek.

Hojdacie kreslá v dnešnej dobe prešli rôznymi inovatívnymi premenami a je možné si ich kúpiť v rôzych materiálových i farebných prevedeniach, so špecifickými zdobeniami a účelmi použitia. Na využitie v exteriéri, v záhradách, sú vyhľadávané ratanové hojdacie kreslá, do ktorých sa pred posadením vloží sedák, ktorý zvýši pohodlie sediaceho v sedacej i chrbtovej časti kresla.

Na vonkajších terasách sú využívané kreslá, lavice i hojdačky, ktoré sú vyrábané z dreva, ratanu alebo v kombinácii kov + látka. Tieto hojdacie elementy využívajú okrem tradičných zaoblených spodných nôch na hojdanie i princíp zavesenia. Vďaka použitu pevných materiálov môže takéto lavice využívať i viac ľudí súčasne.

V dnešnej dobe sa predstavivosti a nápadom nekladú žiadne hranice, a preto môžete nájsť hojdacie kreslá alebo iné hojdacie lehátka v rôznych interiéroch nie len ako praktické prvky ale i ako dizajnové doplnky, ktoré však vždy prinesú svojmu používateľovi rovnaký efekt, odpočinok v pohodli.

Chcem dostávať aktuálnu ponuku mailom
Prihlásiť e-mail