Ako vyberať farby 2. diel

Ako vyberať farby 2. diel

Ako vyberať farby 1. diel

Farby hrajú v našom živote veľmi dôležitú úlohu. Mimo čisto estetických dôvodov sú nezanedbateľné i ich psychologické účinky. Farby môžu zapríčiniť, že priestor pôsobí chladne a neosobne alebo naopak príjemne a teplo. Farba je dôležitým prvkom pre budúci vzhľad Vášho interiéru.

Dôležitým aspektom pre voľbu farby je jej odtieň alebo kombinácia odtieňov, či už doplnkovej steny, podlahy, stropu, alebo ako farba vybraných bytových doplnkov.

Farby v miestnostiach

Pri voľbe farby v miestnosti by sme nemali dbať iba na subjektívny pocit, kedy dávame prednosť určitej farebnej nálade, ale mali by sme dbať i na doporučenia psychológie farieb.

Chodba a schodište

Tento priestor by mal vytvárať vhodný prechod z vonku do obytných priestorov a súčastne pripraviť na celkovú atmosféru bytu. Vhodnými farbami môžeme upozorniť na prípadné nebezpečie, ako sú schody alebo prahy (najlepšie červenou a žltou farbou). Tieto farby sú zároveň základnými farbami, ktoré vytvárajú vhodné ovzdušie, zvlášť vtedy, ak použijeme tmavšie odtiene.

Spálne

Tu je ideálna farba vyvolávajúca pocit kľudu. Túto požiadavku najlepšie spĺňa kombinácia modrej a červenej farby. Modrá spravidla spôsobuje pokles krvného tlaku, ukľudňuje telo i ducha. O povzbudenie alebo príjemné pocity sa stará doplnková červená. Tá v intenzívnych odtieňoch aktivizuje, bude preto lepšie, ak použijeme jemnejšie varianty (marhuľová alebo červenohnedá, ideálna v kombinácii s modrou, ktorá nevyvoláva chladný pocit). Zelená farba oslabuje našu citlivosť voči hluku, pôsobí teda dobre v spálni, ktorá je umiestená na hlučnejšom mieste.

Jedáleň

Optimálne pre túto miestnosť sú povzbudivé farby, predovšetkým v žltej. Tá stimuluje náš žalúdok, podporuje komunikáciu a odráža späť do miestnosti príjemné svetlo. Zariadiť jedáleň v studených farbách sa prliš nedoporučuje - ostré kontrasty a jas budú sotva pozývať k ďalšiemu príjemnému posedeniu.

Detská izba

Tu je uvážlivá voľba farieb veľmi dôležitá, pretože má plniť niekoľko úloh:

  • odpovedať duchovným potrebám detí
  • tlmiť dráždivosť
  • povzbuzovať vývoj, podporovať kreativitu a schopnosť učenia sa
  • zhruba do deviatich rokov veku býva najobľúbenejšou farbou červená (u dievčatiek ružová alebo purpurová)
  • medzi deviatym a jedenástym rokom sa často objavuje záľuba v oranžovej, žltej alebo zelenej
  • zhruba od dvanásteho roku dávajú deti prednosť modrej (dieťa sa vyvíja smerom k abstrakcii)

Farebné ladenie by malo byť jasné, prívetivé, aby sme dieťa nedráždili a neodvádzali jeho pozornosť. Doporučujeme preto veľké plochy stien a podláh pokryť svetlými odtieňmi, menšie plochy (záclony, vankúše, prestieradlá ) by naopak mohli byť v sýtejších farebných odtieňoch. Ak zvolíme správne farby detskej izby, môžeme vhodne pôsobiť na určité povahové rysy dieťaťa.

Pracovňa

Tu v prvom rade záleží na tom, aké nároky na nás práca kladie, či si vyžaduje sústredenie, alebo naopak povzbudenie a stimuláciu. Chladnejšie, vecné alebo neutrálne odtiene farieb nám napomáhajú lepšie sa sústrediť, veselejšie odtiene naopak vytvárajú atmosféru podporujúcu tvorivú činnosť. Zvlášť dobre sa hodí k práci vyslovene ženského charakteru v oblasti módy alebo kozmetiky.

Chcem dostávať aktuálnu ponuku mailom
Prihlásiť e-mail