Ako si vybrať správne kancelárskej kreslo?

Ako si vybrať správne kancelárskej kreslo?

Ako si vybrať správne kancelárskej kreslo?

Kožené či látkové?
S podrúčkami či bez?
Sklápacie, hojdacie, anatomické, výškovo nastaviteľné, s plynovým piestom...

Aké kreslo potrebujete VY? Ak si neviete dať rady a cena nie je jediným kritériom, podľa ktorého vyberáte, potom Vám nasledovný článok môže byť veľmi užitočný.

Kanceláske kreslá vznikli približne v polovici 19. storočia ako dôsledok potreby udržania pracovníkov pracujúcich v sede čo najdlhšie pri stole. Jedným z prvých známych inovátorov modernej kancelárskej stoličky bol prírodovedec Charles Darwin, ktorý dal kolesá svojej stoličke v pracovni aby sa mohol rýchlejšie dostať k svojim exemplárom.

S rozvojom podnikania a súvisiacich administratívnych prác sa začalo rozširovať povedomie o kancelárskom prostredí, o rozvoji technológií a zariadení, ktoré zvyšujú produktivitu práce. Toto uvedomenie si viedlo k vzniku nových špeciálnych stoličiek určených pre pracovníkov v účtovníctve a administratíve, ku vzniku kancelárskych stoličiek.

Vznik stoličiek na kolieskach, ktoré umožňovali zvýchlený presun či otočenie v sede a robili človeka mobilným zaujal Otta von Bismarcka, ktorý spopularizoval kancelársku stoličku jej distribúciou po celom parlamente v čase svojho pôsobenia vo funkcii.

Kancelárske stoličky boli spočiatku vyvíjané tak aby eliminovali čas a energiu pracovníkov spotrebovanú pri státí. Drevené sedlá na stoličkách sa navrhovali s cieľom aby sa do nich pracovníci zmestili. Lakťové opierky priseli ku zvýšeniu komfortu zamestnancov.

Dnes je prvotným cieľom výroby kanceláskeho kresla opora tela sediaceho človeka v polohe vyhovujúcej zdravotným potrebám každého jedinca.

Druhy kresiel

Existuje viacero druhov kancelárskych stoličiek a kresiel, ktoré sú navrhnuté tak aby spĺňali konkrétne požiadavky každého užívateľa. Privátnou úlohou je kreslo, teda opora človeka. Takáto stolička neponúka bedrovú opierku ani opierku hlavy. Na jednoduchých kancelárskych stoličkách tohto typu vo všeobecnosti nie je možné sedieť dlhšie ako pár hodín v kuse bez toho aby sa stalo sedenie nepohodlným. Tieto stoličky ponúkajú väčší priestor pre pohyb, keďže nemajú bočné lakťové opierky na dlhšie sedenie sú nevhodné.


Mid-back stoličky sú prepracovanejším druhom kancelárskych stoličiek. Majú správy ergonomický dizajn, ponúkajú plnšiu chrbtovú opierku a s tým spojenú možnosť sedieť bez prestávky po dobu štyroch hodín v kuse, možno i dlhšie. Operadlá bývajú často čalúnené membránovou sieťkou aby sa zabránilo prehrievaniu chrbtovej časti pri dlhodobejšom sedení. Ide o pohodlné kreslá, ktoré sú zvyčajne i cenovo dostupné.


Executive alebo full back kreslá sú vyvinuté tak aby človeku poskytli plnú opierku hlavy i chrbta. Majú lakťové opierky a často i funkcie ako nastaviteľnú výšku pomocou plynového piestu, sklápanie či hojdanie na kresle. Sú plne anatomické a vhodné na sedenie na osem i viac hodín denne naraz. Ide o najdrahší druh kancelárskych stoličiek no pre ľudí, ktorí trávia pri sedavej práci 8 a viac hodín denne, je tento druh stoličiek zo zdravotného hľadiska nevyhnutným.


Ak máte záujem vybrať si kancelárske kreslo presne podľa svojich potrieb a nárokov, môžete si prezrieť ponuku nášho e-shopu TU. Náš tím je pripravený pomôcť Vám s výberom a zodpovedať všetky Vaše otázky.

Mechanizmus TILT

Mechanizmus Multiblock


Chcem dostávať aktuálnu ponuku mailom
Prihlásiť e-mail