Ako si správne vybrať sedaciu súpravu?

Ako si správne vybrať sedaciu súpravu?

Ako si správne vybrať sedaciu súpravu?

Zvažujete kúpu novej sedačky a svoju „vysnívanú“ ste si našli práve v internetovom obchode? Ako teda kúpiť sedačku, keď si ju nemôžem vyskúšať? V našom krátkom článku Vám poradíme ako na základe údajov v popise zistiť tuhosť sedačky, ktorá najviac ovplyvňuje komfort sedenia.

Pri sedačkách poznáme základné materiály výplne ako sú: PUR pena, HR pena a bonellová pružina. Tieto materiály sú položené na LTD doske, vlnovcových pružinách alebo čalúnických pásoch.

Podklady sedáku sedačky:

LTD doska

Sedačky s podkladovou drevotrieskovou doskou môžu osloviť zákazníka veľmi atraktívnou cenou. Na druhej strane, cena odráža skutočnosť, že sedačky sú tuhšie s nízkou životnosťou. Sú vhodné predovšetkým do detských izieb. Deti majú menšiu váhu, preto opotrebenie sedačky nebude také rýchle.

Vlnovcová pružina

Sedačky podložené vlnovcovou pružinou považujeme za mäkšie. Okrem vyššieho komfortu, sedačky s vlnovcom majú aj dlhú životnosť. Vlnovcová pružina je tvarovaná do podoby vlnovky, čo pozitívne vplýva na pružnosť a teda aj na mäkkosť sedačky. Sedačka má rám, v ktorom sú pod sedákom priečne natiahnuté pružiny. Sedacie súpravy podložené touto pružinou patria medzi najkvalitnejšie sedačky.

Čalunícke pásy

Pásy v čalúnenom nábytku tvoria akúsi strednú cestu, ktorá spája výhodnejšiu cenu a vhodné parametre kvality. Oproti LTD doske majú pásy omnoho vyššiu životnosť. Tak ako pri vlnovcových pružinách aj tu má sedačka rám, na ktorej sú obojstranne prepletené pásy.

Výplň sedáku tvorí:

PUR pena

Polyuretánová pena skrátene PUR je základný materiál, ktorými sa vypĺňa sedák sedacích súprav. Pena môže mať rôznu tuhosť, teda od veľmi mäkkých až po tuhé. Označuje sa písmenom T a číslom označujúcim tuhosť PUR peny. Platí, že čím vyššie číslo za T nasleduje, tým je pena tuhšia a zároveň je aj viac odolnejšia. Neodporúčame sedačky s PUR penou nižšou ako T20, pretože pena má nižšiu životnosť a teda by sa skôr znížili jej úžitkové vlastnosti.

HR PUR

HR PUR pena má oproti klasickej PUR pene vyššiu tuhosť, lepšiu kvalitu a omnoho dlhšiu životnosť. Zlepšené vlastnosti tejto peny sa však premietnú do zvýšenej ceny. Všeobecne sú sedačky z HR peny považované za stredne tuhé.

Bonellová pružina

Bonell je základný typ pružín používaných pri sedačkách. Tieto pružiny majú vyššiu tuhosť a oproti PUR pene majú aj vyššiu životnosť. Často sa pri sedačkách využíva špeciálna vrstva (kovová doska alebo kokosová rohož), ktorá zabraňuje pružine, aby sa časom nepretlačila do sedáku. Pri takýchto sedačkách sa nemusíte obávať, že bude pružina viditeľná a budete ju cítiť pri sedení.

Kombinácia podkladu a výplne ovplyvňuje finálnu tuhosť sedenia. Napríklad, ak budeme mať sedačku s pásmi, na ktorých bude položená PUR pena, dostaneme sedačku s mäkkým sedením. V prípade, že by sedačka mala ako podklad LTD dosku v kombinácii s PUR penou dostali by sme sedačku s veľmi ruhým sedením. Orientačný prehľad v kombinácii podkladu a jednotlivých výplní môžeme vidieť v tabuľke. Parametre jednotlivých sedačiek sa však môžu líšiť v závislosti od hrúbky a kvality jednotlivých materiálov.

Aký typ si vybrať?

Pre aký typ sedacích súprav sa rozhodnúť? Vždy pred kúpou sedačky je potrebné dôkladne vymerať priestor, do ktorého kupujeme sedačku. Už pri meraní je dobré zvážiť, aký typ sedačky by sa nám do priestoru viac hodil.

Sedačky 3+2+1

Do tejto skupiny zahrňujeme trojsedáky, dvojsedáky i kreslá. Využiť môžeme jednotlivé diely alebo aj kompletné zostavy. Súpravy sú viac priestorovo náročnejšie oproti rohovým sedačkám. Výhodou však je, že súčasti zostavy je možné rozložiť podľa našich potrieb. Rozdelené sedenie zároveň poskytuje väčší komfort sedenia, pretože sediaci má väčší priestor pre seba.

Rohové sedačky

Rohové sedačky sú praktickým riešením do malých i veľkých priestorov. V malom priestore poskytujú omnoho viac miest na sedenie, ako keby sme si zvolili variant 3+2+1. Veľká sedačka vo veľkom priestore zase pôsobí veľmi moderne. Súčasťou rohových sedačiek je často úložný priestor i funkcia rozkladu. V jednom kuse nábytku tak máme viacero miest na sedenie, príležitostnú posteľ a zároveň perinák či praktický odkladací priestor. Pri rohových sedačkách často riešime problém, ako vybrať správny roh. V našom eshope roh určujeme podľa obrázka, teda z pozície ako sa na sedačku pozeráme. Ak je teda roh na obrázku vľavo, vyberieme sedačku s ľavým rohom a naopak.

Niektoré sedačky však majú univerzálne prevedenie, je teda možné ich zložiť do pravého a ľavého rohu, reprezentantom tejto skupiny je rohovka Rimano.

Systémové sedačky

Do neštandardných priestorov najviac odporúčame systémové sedačky. Sedaciu súpravu si môžeme vytvoriť z jednotlivých komponentov podľa vlastných potrieb. Zo systémových sedačiek môžeme zostaviť nielen rohové a „účkové sedačky“ ale tiež aj kreslá, dvojsedáky, trojsedáky či dokonca „viacsedáky“. Pri systémovej sedačke EGO ponúkame na výber až 37 elementov, z ktorých môžeme zložiť sedačku na mieru. Súčasťou komponentov sú aj konferenčné stolíky, ktoré možno priamo zabudovať do sedacej súpravy.

Teraz už len stačí vybrať vhodnú poťahovú látku a doladiť správny odtieň. Prajeme príjemné sedenie v komfortnej sedačke.

Chcem dostávať aktuálnu ponuku mailom
Prihlásiť e-mail